Moștenirea apartamentului

29 aprilie 2018 43

Buna! Avem un apartament unde este înscrisă toată familia. Ca stapân este mama, pe numele ei vin toate facturile. Suntem trei surori (tata este divorțat de mama) și mama care avem viza de reședință. Acum mama vrea sa scrie apartamentul pe una din noi (pe mezina). Cum se face toată procedura și de ce acte avem nevoie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Cristina,
Urmează ca mama împreună cu sora mezină să meargă la orice notar.
Aveți necesitate de următoarele acte:
1. extras pe bunul imobil de la Agenția Servicii Publice
2. certificat pe bunul imobil de la Agenția Servicii Publice
3. Aviz de la fisc privind lipsa datoriiilor la plata impozitului pe imobile
4. Actul juridic în... mai detaliat baza căruia a dobândit dreptul de proprietate
5. buletinele de identitate ale ambelor persoane
Notarul deja o să vă comunice cât costă serviciile notariale.
Cînd o să meargă la Agenția Servicii Publice să obțină extrasul și certificatul întrebați cât costă înregistrarea contractului de donație sau de vânzare cumpărare, în dependență de varianța pe care o vor alege mama cu sora dvs.

29 aprilie 2018