Moștenirea apartamentului părintesc

18 iunie 2023 80

Buna ziua. Dupa decesul parintilor, fratele meu mai mic a ramas sa locuiasca in apartamentul parintesc. El nu a perfectat actele pe apartament. Recent mi-a cerut sa-i dau copii de pe buletinul meu de identitate si certificatul de nastere pentru a incepe perfectarea actelor pe apartament. Daca ii dau copiile cerute, el poate face actele pe apartament fara acordul meu?

Jurist comments 3

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Va recomand să vă adresați la un notar, pentru a exclude orice situație neplăcută.

18 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

depinde când a survenit decesul ...până la 01 martie 2019 sau după................până la 01 martie 2019 trebuia să moștenești prin depunerea unei declarații de acceptare a moștenirii la notar în termen de 6 luni sau prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale...............după 01 martie 2019, moștenești indiferent de termenul... mai detaliat scurs.................oricum copiile cerute, în lipsa unei semnături a Dvs (exprimarea consimțământului) nu înseamnă nimic.........

18 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, transmiterea copiilor de pe actele Dvs de identitate nu sunt suficiente pentru a perfecta actele pe apartament, în acest caz este necesar o procură de împuternicire autentificată notarial.
În cazul în care dețineți certificatul de moștenire, Dvs sau fratele- în baza unei procuri autentificate notarial puteți perfecta actele... mai detaliat (înregistrarea dreptului de proprietar asupra unui bun imobil înregistrat în Registru Bunurilor Imobile, dobândit prin moștenire) în cadrul Agenției Servicii Publice.
În cazul în care vă aflați la etapa de deschidere a procedurii succesorale, copia acestor documente nu poate nici cum influența acceptarea sau renunțarea la moștenire de către Dvs.

19 iunie 2023