Mostenirea apartamentului ramas de la mama

18 august 2019 89

Buna ziua. Poate sora mea sa mosteneasca partea mea din apartamentul ramas dupa decesul mamei? Testament nu exista. Eu refuz sa-i donez partea mea. Cum procedez? Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Fiecare mostenitor mosteneste cota sa.
Ca sa poata obtina cota Dvs este nevoie ca sa renuntati la succesiune.
Daca refuzati sa donati (nici nu e nevoie) - care e problema / intrebarea?
Fara acordul Dvs nu se fave nimic, cu conditia ca ati acceptat mostenirea si aveti calitate de... mai detaliat mostenitor.

19 august 2019