Mostenirea averii din Republica Moldova a persoanei decedate peste hotare

5 decembrie 2023 3

Buna ziua. O persoana are in proprietate o cota-parte de 33% dintr-un apartament in Chisinau, dar locuieste de multi ani peste hotarele tarii, unde are familie: sot si un copil minor. Persoana vizata a decedat cateva luni in urma. Intrebarea: ce se intampla cu cota-parte mentionata? Familia din strainatate poate sa renunte la mostenirea cotei mentionate? Ce se intampla daca ei nu vor sa renunte? Trebuie sa vina in Moldova ca sa faca actele?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Anastasia! Pentru a da un răspuns complet ar fi mai bine să mă contactați la nr. de telefon 069049267, deoarece sunt multe detalii de explicat, într-un comentariu nu va fi posibil de a da un răspuns

6 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Anastasia, în tocmai, Reprezentatul decedatului, trebuie să se prezinte la Moldova, cu documentele necesare, că ei sunt urmașii decedatului și au dreptul la această cotă.

6 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Anastasia,

Persoana care deține în proprietate 33% din bunul imobil respectiv, care a decedat, urmează să fie moștenită de către soție acestuia și copii.

Astfel, regula generală spune că soția va moșteni 25% din masa succesorală (din cele 33%), iar copiii dacă sunt mai mulți vor împărți între ei în cote... mai detaliat părți egale celelalte 75% din 33% care au aparținut tatălui acestora.

Moștenitorii pot renunța la moștenire doar în interiorul termenului de 3 luni din data deschiderii succesiuni, adică din data decesului persoanei care a lăsat moștenirea.

În cazul în care toți succesorii renunță la cota parte ce li se cuvine notarul va chema la succesiune celelalte rude care sunt în ordine la succesiune.

În cazul în care doriți să dobândiți dreptul de proprietate asupra celor 33% ce au aparținut decedatului este necesar ca succesorii să se adreseze la un notar, să obțină certificatul de moștenitor care să-l înregistreze la Agenția Servicii Publice, după care să încheie contract de vânzare-cumpărare prin care vă vând cotele părți care le-au dobândit prin succesiune.

Cu respect,
Igor Brinișter

7 decembrie 2023