Mostenirea averii parintilor de catre doi frati

18 iunie 2023 35

Buna ziua. Suntem doi frati. Parintii au divortat. Mama a plecat si a lasat tatalui toata averea comuna (inclusiv apartamentul dobandit in timpul casniciei). Un an in urma ambii parinti au decedat, insa inainte de moarte tata a privatizat jumatate de apartament pe numele sau. Cum se imparte apartamentul intre cei doi frati - cate jumatate fiecaruia? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
În lipsa testamentului, copiii moştenesc în cote egale. Dacă sunt 2 copii le revine cîte 1/2 fiecărui.
Codul civil prevede
Articolul 2178. Clasa întîi de moștenitori legali
(4) Copiii defunctului moștenesc în cote succesorale egale.

20 iunie 2023