Mostenirea bunurilor

10 octombrie 2017 91

Spuneti, va rog, daca parintii au decedat iar fratii s-au dezis de mostenire in favoarea mea, unde trebuie sa ma prezint in timp de 6 luni ca sa treaca mostenirea pe numele meu. Ce documente trebuie sa prezint (este vorba de casa si cotele de pamint)? Pe casa nu este niciun document in afara de titlul pe pamint de constructie. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Grigore,
Toate aceste proceduri urmeaza sa le infaptuiti in fata Notarului din localitatea unde a avut ultimul domiciliu cel decedat.
1. La notar faceti o declaratie de acceptare a mostenirii dupa decesul rudei. trebuie sa aveti, certificatele de stare civila (nastere, casatorie, deces) buletin si bani.
2. Dezicerea... mai detaliat fratilor urmeaza la fel sa fie declarata notarului. sau altui oficial asimilat notarului, daca nu sunt in tara.
3. dupa expirarea a 6 luni, puteti pretinde acte de la notar pentru a inregistra proprietatea.

Desigur pot aparea alte dificultati precum ca actele nu sunt si urmeaza sa le prefectati sau reperfectati, dar aceastea sunt proceduri peste care nu puteti trece, decat sa le indepliniti.

10 octombrie 2017