Mostenirea bunurilor familiale

30 aprilie 2018 60

Dupa decesul tatalui, unul din bunurile materiale, fiind sub sechestru (in baza unei datorii financiare), va trece ca mostenire spre sotie si copii? Sau va fi transferat persoanei date? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Andrei,
În cazul în care acceptă moștenirea, succesorii defunctului acceptă și datoriile acestuia.
Moștenitorii răspund față de creditorii defunctului în limita activului masei succesorale. În cazul în care notarul nu a făcut o inventariere a masei succesorale atunci moștenitorii vor fi nevoiți să probeze că activul succesoral este mai mic în... mai detaliat raport cu pasivele.
Mai întâi urmează ca succesorii să intre în drepturi.
Totodată, dacă sunt careva plăți ajunse la scadență succesorii ar trebui să le achite.

30 aprilie 2018