Moștenirea casei bunicăi care a decedat în 2011, după care au decedat și copiii acesteia

22 aprilie 2024 3

Bună ziua. În 2011 a decedat bunica mea, pe numele căreia era înregistrată casa (cu toate actele aferente). Bunica a avut trei copii, dintre care doi au decedat mult timp timp în urmă, iar ultimul , și anume tatăl meu, a decedat în 2021. Tatăl a fost căsătorit cu mama mea timp de 30 de ani. În situația descrisă, cum se face succesiunea? mai întâi trebuie făcute actele pe numele tatălui, apoi pe moștenitorii acestuia? Ce cotă-parte îi revine mamei și celorlalți moștenitori? Vă rog să mă ajutați! Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua Victoria,
Inițial urmeaza sa fie deschisă procedura succesorală după decesul bunicii, apoi procedura succesorala după decesul tatălui.
Mamei dvs în calitate de moștenitor legal al sotului decedat îi revine 1/4 cotă parte din patrimoniul defunctului în concurs cu clasa întîi de moștenitori Ceilați mostenitorilor vor împărți în cote... mai detaliat egale restul patrimoniului.

22 aprilie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Pentru răspuns este nevoie de analizat actele dvs. Pentru ajuto și suport juridic, puteți contacta 069049267

22 aprilie 2024