Mostenirea casei care a apartinut parintilor mei

4 martie 2019 78

Buna ziua. Mama mea a decedat in 2002. Ea a facut testament pe casa fratelui meu, dar el a decedat in 2006 fara sa treaca casa dupa el. El era casatorit legal. Acum, ea are dreptul sa treaca casa dupa dinsa fara semnatura mea? Ce drept am la casa parintilor mei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În esență, dacă soția fratelui dorește poate moșteni toate bunuri ce urma sa revină fratelui în consecutivitate de succesor.
Totuși, dacă aceasta nu a facut careva acțiuni în acest sens și nici nu pretinde, atunci dumneavoastră puteți înainta cerere în vederea acceptarii succesiunii in calitate de succesor legal.
Urmează a identifica... mai detaliat dacă la acel moment mama era unicul proprietar al casei, or, mama în temeiul testamentului e în drept de a testa doar cota parte din bunurile ce le deținea cu drept de proprietate.
Urmează a studia situația și actele existente pentru a putea oferi o soluție.

4 martie 2019