Mostenirea casei de catre unicul copil

14 martie 2023 38

Buna ziua. Socrul meu a decedat si a ramas o casa pe care o avea in proprietate. Sotul meu este unicul copil. Care este procedura ca sotul sa ia in proprietate casa mentionata si sa perfecteze actele pe ea? Fratii socrului au vreun drept in privinta casei ramase mostenire?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

După prevederile Codului Civil modernizat (01.03.2019), aveți un termen de 3 luni de a renunța la moștenire, în caz contrar se consideră că ați acceptat moștenirea.
Moștenitorul poate depune o declarație de acceptare a moștenirii în formă autentică la notarul care desfășoară procedura succesorală înainte de expirarea termenului de renunțare.... mai detaliat Declarația poate fi autentificată la oricare notar sau altă persoană abilitată să autentifice acte juridice.

Descendentul care este în viață (copilul/soțul Dvs) la momentul deschiderii moștenirii îi exclude de la moștenire pe ceilalți descendenți care se află în relații de rudenie cu defunctul prin intermediul celui dintîi.

14 martie 2023