Mostenirea casei parintesti

15 februarie 2023 113

Buna ziua. Parintii nostri au decedat multi ani in urma si au lasat o casa in sat, care nu a fost privatizata. Noi, copiii, dorim sa perfectam actele pe casa parinteasca amintita. Mai este posibil s-o facem acum, ca a trecut atata timp? Exista vreun termen pentru procedura de mostenire? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Vasile.
Dacă părinții dumneavoastră au decedat până la 01.03.2019, iar cineva din copiii lor au locuit pînă acuma în acea casă atunci e posibil prin judecată de obținut dreptul de a moșteni prin intrarea în posesie a bunului

16 februarie 2023