Mostenirea casei parintesti

4 martie 2024 3

Buna. Am fost patru copii la parinti, eu fiind mezinul. Tata a decedat recent, iar sora a decedat acum 2 ani (a ramas fetita surorii de 13 ani in grija tatalui, cu care sora era divortata). Casa parintilor a apartinut ambilor, iar eu am facut reparatii considerabile in acel imobil. Am cateva intrebari in legatura cu situatia descrisa:
1. Cum pot inregistra casa parintilor pe numele meu?
2. Nepoata (fetita surori decedate) are si ea dreptul la mostenire?
3. In cazul in care ea are dreptul la mostenire, dar tatal ei refuza sa semneze, care ar fi procedura?
Mulțumesc.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Trebuie de analizat actele pentru a vedea situația în ansamblu (dacă tatăl a intrat în moștenirea 1/2 din bun rămas de la soție, etc).
1.Trebuie să faceți o declarație la notar de acceptare a moștenirii.
2. Descendentul care este în viață la momentul deschiderii moștenirii (Dvs și dacă mai sunt... mai detaliat alți copii ai persoanei decedate) îi exclude de la moștenire pe ceilalți descendenți care se află în relații de rudenie cu defunctul prin intermediul celui dintîi (nepoata). Așadar, moșteniți doar Dvs.

4 martie 2024