Moștenirea casei părintești de către 5 copii

7 iulie 2023 5

Bună ziua. Părinții mei au divorțat. Casa dobândită în timpul căsătoriei se împarte în jumătate. Partea care îi revenea tatălui a fost cedată mamei pentru datoriile acumulate pentru pensia alimentară. Suntem 5 copii. Cum se împarte în RM casa la copii: le revin cote-părți egale? Sau totul îi revine doar unuia? Dacă mama îi face casa donație unuia din copii, această tranzacție poate fi contestată?
Nu sunt de acord ca să-i revină casa doar unui, iar ceilalți să rămână pe străzi.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă mama face donaţie sau testament doar unuia din cei 5 copii atunci ceilalţi 4 copii nu vor avea nici un drept asupra casei.
În cazu decesului mamei, în lipsa unui testament, toţi copiii vor moşteni în cote părţi egale.

7 iulie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Colegul foarte corect a explicat prevederile legale. As adaugă doar, că orice tranzacție poate fi contestată. Însă, pentru a înainta o acțiune în instanță de judecată urmează să fie determinate și probate careva temeiuri, care ar permite anularea tranzacției

9 iulie 2023