Mostenirea copiilor din mai multe casatorii

9 decembrie 2019 21

Buna ziua, stimati juristi! Sotul meu din prima casatorie are 2 copii. Dupa divort, a lasat copiilor si fostei sotii un apartament cu 2 camere. Eu cu sotul suntem casatoriti legal, copii inca nu avem. Am cumparat in timpul casatoriei un apartament prin ipoteca. Urmeaza sa il achitam timp de 20 ani. Intrebarea mea este: ce act (testament, act matrimonial etc.) trebuie sa intocmim ca in caz de deces al sotului, apartamentul nostru sa revina viitorilor nostri copii? Sotul vrea sa se asigure, pentru ca partea copiilor din prima casatorie el a dat-o, pensie de intretinere achita. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Ar fi vorba de întocmirea unui testament.
Sigur, aici tot sunt cite ceva probleme, mai detaliat vă poate ghida un notar, or actul in cauză ține de activitatea acestuia.

11 decembrie 2019