Mostenirea cotei mamei in apartament

9 iulie 2017 143

Bună ziua, maica mea, proprietara apartamentului, a decedat în 2008. La privatizarea apartamentului au mai participat taică-meu și sora. Ei au vrut sa vândă apartamentul, dar nu pot, deoarece acolo este parte a lui maica mea. Ce trebuie s facă?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Tot ce este nevoie, este să depuneți o cerere privind deschiderea dosarului succesoral la notar. Aceștia vă vor emite o scrisoare de refuz pentru că ați depășit termenul de 6 luni pentru a accepta succesiunea.

Cu această scrisoare de refuz vă adresa-ți în instanța de judecată pentru prelungirea termenului de acceptare... mai detaliat a succesiunii, iar după emiterea hotărârii reveniți înapoi la notar pentru obținerea certificatului de moștenitor și pentru a intra în proprietatea cotei părți a mamei.

La această cotă parte puteți pretinde oricare din voi trei sau din voi 3 doi sa refuze în favoare la unul.

După această procedură veți putea încheia orice act doriți asupra apartamentului .

10 iulie 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Eduard,

Cu refuzul notarului va adresați în instanța de judecată pentru a constata faptul decesului, dar nu repunerea în termen.
După care cu hotărârea instanței de judecată mergeți la notar și solicitați deschiderea procedurii succesorale.

10 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu se pune problema pe constatarea decesului, si nu poti merge la notar pentru deschiderea dosarului succesoral daca a trecut termenul de 6 luni...

11 iulie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Eduard.

Inițial depuneți în instanță de judecată cerere privind constatarea faptului acceptării succesiunii în baza art. 281 lit. f) CPC. De regulă la o astfel de cerere se anexează următoarele acte: copia buletinului de identitate a Dvs, certificatul de deces al mamei, copia certificatului de naştere al Dvs,... mai detaliat extras din registrul bunurilor imobile, refuz de la notar privind deschiderea succesiunii, refuzul de la ceilalţi moştenitori autentificat de notar, certificat privind lipsa restanţelor, certificat privind nr. moștenitorilor, taxa de stat. O astfel de cerere poate fi depusă de Dvs, tatăl sau soră.

După ce obțineți hotărîrea instanței de judecată privind faptul acceptării succesiunii (durează între jumătate de an sau un an) puteți să mergeți la notar să primiți certificatul de moștenitor și veți putea efectua modificările de rigoare la cadastru.

Succes !

11 iulie 2017