Mostenirea cotei-parti a tatalui dintr-un imobil pe care l-a construit cu mama, inainte de a divorta

13 martie 2024 3

Buna! In timpul casniciei, parintii mei au construit o casa, dupa care au divortat. Mai tarziu, mama a decedat, iar tata s-a recasatorit. Nu am fost in relatii bune cu tata, iar recent a decedat si el. Pot pretinde sa mostenesc cota-parte a tatalui din imobilul amintit, sau acea cota-parte ii revine celei de-a doua sotii a lui?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Depinde de faptul pe cine este înregistrat bunul imobil la care pretindeți. Dacă bunul este înregistrat pe părinții Dvs atunci puteți moșteni acest bun. A doua soție are dreptul de a moșteni doar bunurile obținute în timpul căsătoriei cu tatăl dvs.

14 martie 2024
  • Avocat
  • Alte domenii

....depinde dacă există testament sau nu.....dacă nu există testament, atunci evident că moșteniți ca descendent al tatălui, alături de alți copii și chiar și soția actuală....

14 martie 2024