Mostenire de catre copilul din prima casatorie

17 februarie 2021 35

Buna ziua. Tatal meu vitreg a decedat. Mama mea a fost casatorita cu el timp de 30 de ani. Impreuna au obtinut un apartament şi un automobil. Apartamentul a fost privatizat impreuna in anul 2015, iar automobilul a fost cumparat in 2018. Dupa deces, a aparut fiica lui din prima casatorie şi pretinde la mostenire. Prima lui casatorie a fost desfacuta in 1988, nu au avut nimic de imparţit, iar el a achitat pensia alimentara pana la majoratul fiicei. Are fiica sa vreun drept in aceasta situatie? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua, fiica din prima căsătorie are dreptul la moştenire, ea poate pretinde la cota-parte a tatălui din apartament şi autoturism.

18 februarie 2021