Mostenirea dupa decesul tatalui decazut din drepturile parintesti

29 iulie 2022 58

Buna ziua! Parintii au divortat, avand 5 copii. Doi copii mai mari au mers cu tatal, iar 3 (gemeni) au ramas cu mama. Mama a fost decazuta din drepturile parintesti si copiii au crescut la casa de copii. Nu stim daca si tatal a fost decazut. Cum putem afla? Si daca a fost decazut, copiii mai au dreptul la mostenirea averii lasate de el? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Svetlana, despre decăderea tatălui din drepturi părintești puteți afla la Organul de tutelă curatelă din raza raionului unde locuiți. DVS sunteți în drept să intrați în moștenirea tatălui, deoarece sunteți copii lui.

29 iulie 2022