Moștenirea terenului agricol

21 decembrie 2023 3

Bună ziua. Dacă tata decedează, cota de pământ arabil a lui tata rămâne în mod automat mamei, sau mama va trebui să o treacă pe numele său după moartea lui?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Elena, în cazul dat mama o să fie unicul moștinitor de gr.1, ea trebuie să perfecteze documentul la notar, ca să fie posesoarea ternului arabil.

22 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

....nimic automat nu se face.......moștenirea se perfectează prin notar iar conform prevederilor în vigoare, soțul supraviețuitor moștenește o cotă concretă din averea succesorală (dacă nu mă înșel 1/4 doar) ......copiii moștenesc restul dacă există copii....

23 decembrie 2023