Mostenirea terenului privatizat

8 noiembrie 2018 19

Buna ziua! Dorim sa cumparam un teren pe care este construita o casa. Proprietarul a primit casa drept mostenire, ulterior impreuna cu sotia au privatizat terenul. Sotia a decedat in 2012. Proprietarul are 2 copii care locuiesc in Australia. Pot acestia sa pretinda la mostenirea terenului?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Copiii puteau accepta mostenirea in termen de 6 luni de la data decesului.
Exista posibilitatea de a fi repusi in acest termen, de catre instanta de judecată, dar este aplicabil doar in situatii excepționale, când copiii nu au stiut si nu aveau de unde ști despre decesul mamei acestora.
In principiu, cred... mai detaliat ca nu exista riscuri juridice majore pentru incheirea contractului de vânzare cumpărare cu proprietarul actual al bunului respectiv.

9 noiembrie 2018