Mostenirea unei case fara acte

5 martie 2017 227

Am procurat împreună cu soțul un teren pentru constructii si in 1999 am construit o casa. Acum un an a decedat sotul si deoarece toate actele au ars intr-un incendiu, m-am dus la cadastru pentru a-mi perfecta actele pentru mostenire. Mi s-a eliberat numai acte pentru teren, zicindu-mi ca casa trebuie măsurată si apoi o sa facă modificari în dosar. Practic am mostenit numai terenul, pentru casa mi-au eliberat un act de înregistrare, ca apoi sa-mi spună ca nu e valabil si ar trebui sa inregistrez casa. Întrebarea mea este cum as putea sa inregistrez casa daca practic nu am nici autorizație sau alte acte?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Va trebui sa urmati o procedura mai lunga. Pentru inceput incercati sa gasiti documente de autorizare a constructiei si dare in exploatare la Primarie. Reiesind din art. 28(1/1) a Legii cadastrului bunurilor imobile va fi necesar sa obtineti planul constructiei (deoarece este inregistrare primara). Ulterior incercati sa Va adresati la... mai detaliat cadastru sa inregistreze casa.
In caz ca cadastrul nu doreste sa inregistreze casa, o optiune ar putea fi adresarea in instanta de judecata pentru constatarea dreptului de proprietate asupra constructiei si obligarea organului cadastral sa o inregistreze.

9 martie 2017