Mostenirea unei case pentru care nu au fost perfectate actele

17 octombrie 2019 72

Buna ziua! Eu am stratut de mostenitor. Tatăl meu, la vremea lui, a procurat o casa fără să perfecteze actele la notar si la cadastru. Atat vanzătorul casei, cat si cumpărătorul ei sunt decedati. Cum pot intra in posesia casei părintesti?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
dificilde oferit răspunsla întrebare, totul ține de nuanțe, existența de careva acte, posibil martori, eventual succesori de partea vînzătorului, sub ce temei este înregistrat dreptul de proprietate a vînzătorului.
Potențial, ar fi vorba de o acțiuneîn instanță, însă, este prematur de a vorbi cu certitudine, urmează să vă adresați cu acte... mai detaliat deținute la un jurist pentru o consultație, cît și ridicarea de infode la administrația locală,cadastru și altele.

18 decembrie 2019