Mostenirea unui credit

15 ianuarie 2024 3

Buna ziua. O persoana a luat un credit bancar, fara ca cineva din rude sa fi stiut acest lucru. Debitorul a decedat si nu a rambursat integral creditul. Internet banking e blocat si rudele nu pot sa achitate creditul.
1. Din cate cunoastem, procedura de mostenire se poate face doar peste 6 luni dupa ce persoana a decedat. In aceasta perioada va fi calculata penalitate pentru ca ratele nu au fost achitate la timp?
2. E posibil de aflat cumva daca debitorul mai avea luate alte credite de la banci sau organizatii de creditare?

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Din 1 martie 2019 Codul Civil al Republicii Moldova a fost modificat, inclusiv si la capitolul Mostenirea. Daca persoana a decedat dupa 1 martie 2019 nu mai este termen de acceptare a mosteniri, puteti oricind depune la notarul de la ultimul domiciliu al defunctului actele necesare pentru a deschide... mai detaliat dosar de mostenire. Daca persoana a decedat pina la 01 martie 2019, atunci dosarul de mostenire se deschide in termen de 6 luni.

15 ianuarie 2024
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Andrei, dacă deja cunoașteți de la ce instituție s-a luat creditul, puteți să îi contactați și să îi rugați să vă ghideze ca să achitați ratele restante. Acest lucru sigur o puteți face ca un terț, fără a avea certificatul de moștenitor.
Cât despre alte credite la alte instituții bancare... mai detaliat și nebancare, puteți afla doar dacă îi veți contacta în parte pe fiecare. Vă propun să formulați o solicitare în scris către fiecare instituție în parte și să așteptați să fiți informați. Eu aș încerca și să negociez ratele sau să solicit anularea clauzelor abuzive din contract. Dacă aveți nevoie de asistență juridică, în special ce ține de anularea clauzelor abuzive, puteți să mă contactați la 069992921.

16 ianuarie 2024