Mostenitori legali, renuntarea la mostenire

14 august 2020 137

Buna ziua. Tatal nostru a decedat pe data de 3 august 2020. Suntem 3 copii, toti suntem casatoriti. Fratele are un copil din prima casatorie si unul din a doua, iar eu si sora avem cate un copil. Cum putem sa renuntam la mostenire in favoarea mamei?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Marina.

Soțul supraviețuitor este moștenitor legal și, în concurs cu clasa întâi de moștenitori (din care faceți parte voi cei 3 copii), are dreptul la 1/4 din masa succesorală, indiferent de numărul descendenților.

Însă nu se poate renunța la moștenire în favoarea unei anumite persoane.
Din acest considerent, în... mai detaliat caz dacă cei 3 copii refuză moștenirea, moștenirea trece la nepoții celui decedat și tot așa în continuarea claselor de moștenitori legali.

Astfel, pentru a nu complica situația, cea mai simplă metodă este să acceptați fiecare din voi moștenirea și ulterior să o donați mamei.

Succes!

15 august 2020