Mostenitorii rezervatari sunt cei din clasa 1 de mostenitori indeferent daca sunt inapti de munca?

16 iunie 2017 184

Mostenitorii rezervatari sunt cei din clasa 1 de mostenitori indiferent daca sunt inapti de munca? Potrivit art 1505 se distinge, deci practic daca s-a facut un testament cu legat universal unui mostenitor nerezervatar, acesta se reduce pana m. rezervatari isi preiau fiecare cota de rezerva. Deci, totusi trebuie sa ai calitatea sa fii inapt de munca ca sa fii mostenitor rezervatar fiind din cl 1, sau e suficient sa fii din cl 1 sa fii mostenitor rezervatar?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut, Doina.

Calitatea de moştenitor rezervatar o au succesorii din clasa I (descendenţii, ascendenţii privilegiaţi şi soţul supravieţuitor), care sînt inapţi de muncă. Sînt consideraţi inapţi de muncă următoarele categorii de persoane: pensionarii; invalizii şi minorii. Cît priveşte întinderea rezervei succesorale, ei vor avea dreptul la 1/2 din cota ce... mai detaliat s-ar fi cuvenit fiecăruia în calitate de moştenitor legal.

Cele bune.

16 iunie 2017

Reiese ca trebuie sa fie dublu conditionat?
1. mostenitor din clasa 1
2. inapt de munca
Deci, in conditia in care este doar mostenitor din clasa 1 si nu este inapt de munca nu beneficiaza de rezerva succesorala?

16 iunie 2017
Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Aveți dreptate, Doina.

16 iunie 2017