Mosul doreste sa-mi doneze casa in Chisinau. Cum sa fac?

31 ianuarie 2018 47

Mosul meu e pe moarte, dar e in stare adecvata. El doreste sa-mi doneze casa in Chisinau. Cu parere de rau nu dispun de bani sa fac testamentul. Mai exista vreo modalitate, ceva mai ieftin, ca sa nu pierd acum aceasta ocazie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Un testament autentic ar costa până la o mie lei.
Ceva mai ieftin decât testamentul nu cred că există, deoarece cel mai mai puțin costisitor ar fi testamentul în formă olograf.
Codul civil al RM Articolul 1458. Forma testamentului
Testamentul poate fi întocmit doar în una din următoarele... mai detaliat forme:
a) olograf – scris în întregime personal, datat şi semnat de testator;
b) autentic – autentificat notarial, precum şi asimilat cu cel autentificat notarial;
c) mistic – scris în întregime, datat şi semnat de testator, strîns şi sigilat şi apoi prezentat notarului, care aplică inscripţia de autentificare pe plic şi îl semnează împreună cu testatorul.

Totuși, vă recomand să mergeți la un notar, deoarece probabilitatea ca vreun notar să accepte un testament olograf ulterior este foarte și foarte mică!!!

31 ianuarie 2018