Motiv de decădere?

30 august 2017 80

Salut! Sunt divorțata oficial, avem un copil de 6 ani. Tatal nu a achitat niciodată pensia alimentara, dar nici nu am solicitat-o. Pina acum nu am avut probleme pt. ca tatăl era liniștit (el a stat la evidența la spitalul e psihiatrie). Acum de ceva timp vrea copilul, are ideea fix ca e bolnav copilul si trebuie investigat. Este oare faptul că ne terorizează într-una cu investigatii motiv pentru decădere din drepturi? Acum am obținut o ordonanță de protecție care expiră în septembrie.

Jurist comments 2

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În cazul dat, instanța urmează să determine dacă acest comportament este sau nu temei de decădere din drepturile părintești.

În drept, ați putea motiva cererea în baza art. 67 lit. a) sau/și lit. h) din Codul Familiei al Republicii Moldova.

Succese!

31 august 2017
Aliona Barbăscumpă
  • Jurisconsult

Suplimentar,
potrivit art. 15 alin. (3) din Legea nr. 45 din 01.03.2007 cu privire la prevenirea și combaterea violenței în familie "Măsurile de protecție pot fi prelungite în cazul unei cereri repetate sau al nerespectării condițiilor prevăzute în ordonanța de protecție. Totodată, potrivit aceluiaș articol alin. (4) "aplicarea măsurilor de... mai detaliat protecție nu împiedică inițierea procedurii de decădere din drepturile părintești" (într-o acțiune separată).

1 septembrie 2017