Motocicleta luata in credit

30 iunie 2019 47

Salut! Fratele meu a luat motocicleta in credit, s-a plimbat cu ea in jur de 200 km, are 4 zile de când l-a luat! Din diferite motive vrea să-l întoarcă. Nu este mulțumit de calitate. Este posibil? Şi dacă da - cum se efectueaza procedura?! Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimate Dna Iuliana,
Fratele Dvs urmează să se adreseze vânzătorului pentru a restitui bunul în termen de 14 zile din data când efectiv i s-a predat bunul, cu condiția că bunul a fost procurat de la un profesionist!
Nu este necesar să invoce careva motive este suficient să spună că nu... mai detaliat mai dorește acest bun, ci solicită rezoluțiunea contractului de vânzare cumpărare, după caz, și a contractului de împrumut/credit ce a fost contractat pentru achitarea motocicletei.
Este posibil ca fratele să trebuiască să achite careva comision societății căre i-a oferit împrumutul/creditul.

Succes.

1 iulie 2019