Motocicleta retro

15 iulie 2017 128

Am o motocicleta retro din anul 70. Daca o restaurez, voi putea s-o inmatriculez in Moldova si sa circul cu ea in oras?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
n n
  • Student
  • Alte domenii

Bună,Victor. :)
În primul rînd consultați Regulamentul circulației rutiere-Capitolul II,punctul 9. si punctul 11. privind stare tehnică a vehicului dnv. Verificați dacă vitezometrul lucrează,etc.De asemenea,puteți trage cu ochiul peste Secțiunea 18 din Regulament,ce stipulează condițiile tehnice pentru admiterea în circulație a vehiculelor: http://testauto.eu/rom/capitol4-18/: a) concentraţia substanţelor nocive în gazele de eşapament... mai detaliat depăşeşte normele admisibile stabilite de standarde..Presupun că vehicolul dnv. nu ar corespunde acestei prevederi.
O zi bună.

16 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Da, este posibil.
Actualmente la noi, sunt o multime de oameni care si-au renovat motocicletele ex. Iawa care au peste 40 de ani si li-au inmatriculat cu numere moldovenesti.

16 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar daca aveti actele sovietice originale !
Verificati starea numerelor de caroserie si motor !
Dupa ce o restaurati va adresatia la BIT (мрэо) pentru efectuarea expertizei tehnice

16 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Mi-ati comunicat detaliile : da , dupa ce o inmatriculati corespunzator si primiti pasaport tehnic de tip nou , ve-ti putea fara obstacole sa obtineti asigurarea si revizia tehnica . In ce priveste revizia tehnica urmeaza sa aveti intrunite toate conditiile mentionate mai sus !

18 iulie 2017