Можно ли обжаловать подписанные протоколы?

31 ianuarie 2023 70

Buna ziua. Am semnat din greseala 2 procese-verbale contraventionale pe marginea unor pretinse incalcari ale Regulamentului circulatiei rutiere. Prin procesele-verbale mentionate, mi-au fost aplicate amenzi in marime de 900 lei si 8 puncte de penalizare. Mai tarziu mi-am dat seama ca in zilele pretinselor contraventii nici nu ma aflam pe teritoriul tarii, iar masina vizata a fost luata in chirie. Pot contesta acum procesele-verbale in cauza ca sa recuperez banii platiti cu titlu de amenda si sa anulez punctele de penalizare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua, Victor!
Dvs nu mai sunteți în termenul de contestare a procesului-verbal, or potrivit art. 448 Cod Contravențional - Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia.

În primul rând, trebuie să solicitați repunerea în termenul de contestare conform dispozițiilor legale:
(2) În cazul... mai detaliat omiterii termenului prevăzut la alin. (1) din motive întemeiate, dar nu mai tîrziu de 15 zile de la data începerii executării sancțiunii sau a perceperii despăgubirii materiale, persoana față de care a fost emisă decizia poate fi repusă în termen, la cerere, de către instanța de judecată competentă să examineze contestația.

(3) Persoana față de care a fost emisă decizia şi care a lipsit atît la examinarea cauzei, cît şi la pronunțarea deciziei şi nu a fost informată despre decizia emisă poate contesta decizia agentului constatator şi peste termen, dar nu mai tîrziu de 15 zile de la data începerii executării sancțiunii contravenționale sau a perceperii despăgubirii materiale.

Așadar, trebuie să fie prezentat instanței de judecată un motiv justificat privind faptul nedepunerii în termen a contestației.
Dacă judecătorul nu vă repune în termen, nu va avea loc examinarea ulterioară.

Împreună cu un avocat puteți formula tactica pe dosar și de a contesta în instanță.

31 ianuarie 2023