Можно ли привлечь к уголовной ответственности ответчика за неисполнение решения суда?

30 decembrie 2019 50

Ответчик умышленно не исполняет и уклоняется от исполнения решения. Всячески ищет повод затянуть процесс исполнения решения суда.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Poate fi atrasa la raspundere penala doar persoana care in mod intentionat nu executa o hotarire definitiva (de ex. detine mijloace banesti dar in mod intentionat nu achita creditorului).

30 decembrie 2019
  • Jurisconsult

D-na Albina, eu am să răspund în limba de stat, am o întrebare hotărîrea instanței se găsește la executare la executor ? Dacă da, atuncea DVS sînteți în drept să obligați executorul să execute atribuțiile sale de serviciu, mai departe el știe cum să procedeze.

2 ianuarie 2020