Mucegai în apartament de la țevile comune ale blocului

4 ianuarie 2023 47

Bună! Din cauza unor țevi care picură undeva în perete, am mucegai în apartament. Nu sunt țevile mele, ci țevi comune amplasate undeva deasupra apartamentului meu. Administratorul insistă că este problema mea dar, eu nu știu cum si pe unde trec acestea și nu pot sparge tot apartementul ca să le găsesc. Care sunt competențele administratorului și cum pot informa asociația de proprietari, daca administratorul refuză să întreprindă ceva?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte domenii

există posibilitate de determinare la respectarea legii a președinților de consilii de administrație ale ACC.....există chiar și o anumită răspundere contravențională....a se vedea art.180, alin.(4), alin.(17), Cod Contravențional......competența este a comisiilor administrative de pe lângă pretură........asigurați o corespondență scrisă cu președintele consiliului de administrație ca să vă asigurați probele necesare.........solicitații... mai detaliat în scris remedierea problemei, solicitați în scris întocmirea actului de constatare și identificarea sursei de scurgerii de apă................în final, puteți chiar remedia problema Dvs cu asigurarea tuturor probelor și ulterior, compensarea tuturor cheltuielilor din contul gestionarului fondului locativ, asociației de coproprietari în condominiu în obligațiunea căreia intră deservirea tehnică a țevilor comune..........gestionarul fondului locativ are competențele și obligațiunile legale de a interveni, a solicita accesul în locuințe pentru deservirea țevilor respective, dacă nu o face, pentru ce mai primește remunerare, să-și dea demisia....................https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=132681&lang=ro# a se analiza anexele la hotărârea guvernului de mai sus......

4 ianuarie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

......nu știu ce fel de blocuri de locuit aveți, dar ar trebui să știți pe unde trec țevile de apă, dacă ele sunt cauza scurgerii........coloanele comune este competența gestionarului fondului locativ care, la sesizare, trebuie să intre în apartamente și să le verifice și să le deservească tehnic......

4 ianuarie 2023