Munca in Germania

8 octombrie 2018 184

Buna ziua. Am fost la munca in Germania asta iarna la firma, fara pasaport roman, nu eram angajat oficial. A fost politia, dupa care m-au eliberat si m-au trimis acasa in termen indicat, dar mi-au spus sa astept scrisoare cu ce va fi, deport sau amenda. Eu chiar a doua zi am plecat. Acum cateva zile in urma am primit scrisoarea si era scris in felul urmator "дела предостовляется административному организации к цели уголовного преследование". Din practica Dvs. puteti sa ma ajutati: ce poate fi asta, unde sa ma adresez si ce urmari poate avea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Pentru inceput ati putea face in felul urmator: adresati-Va la organele de politie din Moldova care sunt responsabili de cooperare internationala - Centrul cooperare polițienească internațională (gasiti adresa aici http://politia.md/ro/content/subdiviziuni-specializate-0) - sa Va explice ce ar putea insemna o astfel de scrisoare (foarte probabil ca au mai intilnit astfel... mai detaliat de cazuri). O alta optiune poate fi sa gasiti un avocat in Germania care sa Va apere interesele.

15 octombrie 2018