Munca neachitata

4 decembrie 2017 40

Am muncit la un satean si nu vrea sa-mi achite munca. Motiveaza ca i-am muncit nu cinstit. Puteti sa-mi spuneti cum sa procedez, am toate dovezile?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Depuneti o plingere la Inspectoratul Teritorial al Muncii pentru aplicarea amenzii , sau totusi incercati sa rezolvati problema pe cale amiabila ! Dupa primirea unui raspuns cu privire la rezultatul examinarii plingerii si aplicarii sanctiunilor corespunzatoare va puteti adresa in instanta de judecata pentru incasarea prejudiciului cauzat !
Succese !

5 decembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dacă nu a-ți încheiat un contract care să dovedească munca prestată și salariul care urmează să-l ridicați, atunci veți fi nevoit să suportați toate consecințele și riscurile negative, într-un cuvânt de a nu ridica salariul, iar pentru acest fapt sesizați organul indicat mai sus de către colegul meu .

6 decembrie 2017