Munca neremunerata in folosul comunitatii

24 mai 2017 108

Imi puteti spune va rog care este procedura de realizare a muncii in folosul comunitatii in contextul aplicarii unei astfel de pedepse penale? De exemplu in cazul violentei in familie. Cum se aplica aceasta pedeapsa si cum și unde se executa de catre faptuitor? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Elena.

Din moment ce inculpatul a fost condamnat la muncă neremunerată în folosul comunității, acesta trebuie să se prezinte la Biroul de probațiune din raionul în care locuiește și să-l solicite pe consilierul de probațiune.

Găsiți aici datele de contact ale Birourilor de probațiune: http://probatiune.gov.md/?go=page&p=49

Consilierul de probațiune este acea persoana care... mai detaliat va explica condamnatului metoda de ispășire a pedepsei și îi va stabili locul de muncă. Consilierul și condamnatul vor elabora împreună graficul de lucru al celui din urmă, adică în ce zile și câte ore pe zi va lucra condamnatul.

Periodic, consilierul de probațiune va veni la locul de muncă și va verifica calitatea muncii prestate.

Mai multe detalii găsiți aici: http://irp.md/uploads/files/2014-04/1396963785_ce-trebuie-sa-stiu-daca-mi-s-a-aplicat-padeapsa-cu-munca-neremunerata-in-folosul-comunitatii.pdf

O zi bună.

25 mai 2017