Muncă neremunerată în Rusia

3 aprilie 2018 45

Fratele meu a lucrat în domeniul construcțiilor in Moscova la un intermediar moldovean, care urma să-l plătească după cum s-au înțeles verbal. Lucrul l-a făcut, dar banii nu i-a primit. Acum fratele îl telefonează și-i cere banii, dar acest intermediar motivează că nu-i are. Spuneți-mi, vă rog, la ce instanțe trebuie să se adreseze fratele pentru a-și primi banii pentru lucru făcut? Și unde, în Rusia ori Moldova? Acest litigiu este unul penal internațional? Chiar dacă părțile sunt de naționalitate moldoveni?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă fratele dvs a activat în baza unui contract individual de muncă si totodată poate face dovada neachitării salariului, va puteți adresa la o instanță de judecată națională din raza domiciliului a angajatorului.
O altă soluție ar fi să vă adresați la organele de poliție cu plângere în acest sens... mai detaliat totodată cu câteva probe care ar demonstra cele invocate de către dvs.

4 aprilie 2018
Olesea Livițchi

Mulțumesc frumos!

4 aprilie 2018
Olesea Livițchi

Stimate domn Andrei Domenco, vă rog să-mi spuneți dacă au fost precedente juridice cu cazuri de muncă neremunerată în Rusia, fără a avea părțile un acord legal și dacă partea vătămată a avut cîștig de cauză, adică dacă li sa plătit pentru muncă, chiar dacă din start au refuzat să... mai detaliat le plătească.

4 aprilie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da sunt o multitudine de astfel de cazuri, succesul dvs in instanța de judecată va depinde de probele aduse care vor demonstra că avut loc raportul de muncă dintre fratele dvs și angajator sau serviciul prestat care poate fi dovedit prin orice mijloc de probă.

Dacă aveți un suport probatoriu... mai detaliat dur pentru a vă apară drepturile, nu ezitați să faceți acest lucru atunci adresânduvă cu o cerere de chemare în judecată.

5 aprilie 2018