Mutarea mamei divortate impreuna cu copilul minor peste hotare

23 ianuarie 2019 210

Buna ziua. Sunt divortata si prin hotărâre de judecată domiciliul copilului este stabilit cu mine. Vrem să plecăm impreuna cu copilul peste hotare, dar cu perspectiva de a rămâne acolo si copilul sa meargă la școală. Tatal nu vrea sa dea acord, spune că mai mult de 3 luni nu ne va permite, si in caz contrar se va adresa in instanțe. Menționez că în altă țară dețin un contract de munca si viza de reședință. Intrebarea mea este: ce ar putea sa ne faca tatăl copilului, în cazul în care expiră 3 luni si noi nu ne întoarcem, dar totodata copilul îl sună regulat si ii spune că îi place si ca merge la școală și ca totul este bine? La ce pot sa ma astept? Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Vă puteți aștepta la apariția unei plîngeri la instituțiile de forță care vor demara acțiuni cu tentă penală. Asemenea cazuri sunt întîlnite pe teritoriul RM
Totuși, în lipsa acordului unui părinte, pentru ca copilul să poată fi stabilit cu domiciliu peste hotarele țării, acest acord poate fi înlocuit prin... mai detaliat hotărâre de judecată, cu ajutorul unui avocat, instanța urmînd să ia în calcul interesul major al copilului, reieșind din existența unui mediu mai favorabil de viață, grijă părintească corespunzătoare cît și oportunități.

23 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Marina,

In speță Dvs ar trebui în primul rand sa acționați și sa contractați un avocat pentru a obține o declarație notariala de la tatăl copilului sau acționarea acestuia în instanța de judecată. Asemenea gen de dosare se examinează în regim prioritar.
E mai simplu sa acționați dvs prima decât... mai detaliat sa așteptați ca el sa va creeze probleme.
Dacă ajungeți în instanța de judecată oferiți avocatului toate actele originale referitor la angajarea dvs, veniturile, locul de trai, școlarizarea copilului, frecventarea de către acesta a diverse cursuri.

Toto ce trebuie sa faceți pentru aceasta este să încheiați un contract de asistență juridica cu un avocat. E suficient avocatul sa vă expedieze contractul semnat, stampilat și scanat de el, iar Dvs să-l imprimați, semnați scanați și expediați scanat avocatului prin intermediul la e-mail. Ulterior faceți schimb de varianta originală prin intermediul la scrisori expediate prin poștă.
Totodată, avocatul vă expediază textul la procură și mergeți la consulatul RM din acea țară sau la un notar local pentru elibera avocatului o procură autentificată notarial, după caz, depinde de țara în care sunteți, poate fi necesar să apostilați procura și la fel o expediați avocatului.

Succes.

23 ianuarie 2019