Muzica la volum maxim in timpul zilei este huliganism nu prea grav?

10 martie 2017 183

Vecinii ne creaza incomoditati prin conectarea muzicii foarte puternice incit e imposibil sa te afli in locuinta. Ce am putea inteprinde? Care sunt limitele admisibile pentru zgomot intr-un apartament? Noi sintem proprietarii apartamentului, dar nu ne putem bucura de un trai normal din cauza unor chiriasi, care isi permit orice. Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Bunduchi
  • Avocat
  • Alte contravenţii

Bună ziua Veronica, dacă vecinii dumneavoatră conectează muzica în intervalul de timp 22-7 atunci ei sunt pasibili de răspundere contravențională pentru, tulburarea liniștii, în cazul în care muzica este conectată la volum maxim în timpul zilei, aici avem un abuz de drept din partea vecinilor.

11 martie 2017
Olga Saveliev
  • Avocat

Buna ziua, Veronica. Orice tulburare a linistii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual, alte acţiuni similare - reprezinta o contraventie. Asemenea actiuni se sanctioneaza cu amenda in marime de... mai detaliat 750 - 1500 MDL. In asemenea cazuri urmeaza sa chemati politia, care va intocmi proces-verbal cu privire la contraventie.

Pentru informatii mai detaliate despre limitele admisibile a zgomotului, va recomandam sa contactati Centrul National de Sanatate Publica: http://cnsp.md/index.php/contacte/

13 martie 2017