Muzicant la nuntă

25 august 2016 88

Salut! Am o mică neînțelegere și vreau sa ma împărtășesc cu voi și sa va cer sfatul. Deci în februarie 2016 noi am invitat la nunta noastră care trebuia sa aibă loc pe 11 august 2016, pe un muzicant sa ne cinte. Am făcut contractul cu el și i. Am dat avans 200 euro. Pe 2 aprilie am discutat cu d-lui și i-am spus ca nu mai putem face nunta în acest an, asa cum am avut 2 operații foarte costisitoare, sănătatea contează zik eu. Si plănuiam totuși nunta sa o facem în 2017, dar apoi m-am decis sa nu o mai fac deloc, luind în considerare ca multe rude au zis direct ca nu vor veni ca nu au bani. În contract nu e stipulat absolut nimic despre avans. Nu scrie ca nu se returnează - Ceea ce d-lui face. El mi-a zis ca trebuie de anunțat din timp, și eu l-am anunțat 5 luni înainte de eveniment, oare nu e suficient?....
Eu mesajele cu el păstrate pe tel, și mi-a zis ca dacă ma suna totuși o ruda de-a ta, pot sa întorc ceva din € dar după asta a zis ca nu.
Deci, m-am dezamăgit total, pentru ca există motive serioase sa nu mai facem nunta și în contract nu e scris nimic de avans. De ar fi o suma mai modestă, dar 200 euro e prea detot.
Mare artist și a făcut față frumoasă! Măcar sa nu-mi fi scris, ca dacă o sora, o ruda de-a ta suna, atunci cu mare drag o sa întorc o parte din bani, după care a sunat verișoara și el a zis ca nu " needucat doar a închis.
E avans, din 1350, am achitat 200 euro, și trebuia să-l mai dau 1150. Deci arvuna nu se întoarce dar avansul se întoarce. Ajutați-mă, va rog, cu un sfat. Ms!

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Trebuie să ne scrieţi aici textul integral al clauzei care vizează condiţiile de plată, avansul şi orice sancţiuni, penalităţi. Totul depinde cum este formulat contractul.

26 august 2016