Налог на недвижимость, если владелиц пенсионер без прописки

11 februarie 2023 25

Добрый день. Вопрос по налогам на недвижимость, если владелиц пенсионер. Мой отец в пенсионном возрасте получил в наследство родительский дом в деревне на севере Молдовы. Отец по прописке живет со мной в квартире. В родительском доме он не живет. Должен ли он платить налог на недвижимость? И как этот вопрос урегулировать с местной примэрией?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Maxim.
Verificaţi decizia consiliului local cu privire la scutiri pentru a vedea în ce mod şi în ce sumă beneficiază pensionerii de scutiri în localitatea respectivă.

Codul fiscal prevede:
Articolul 283. Scutirea de impozit

(1) De impozitul pe bunurile imobiliare sînt scutiţi:
h) persoanele de vîrstă pensionară,...
(2) Categoriile de persoane indicate la alin.(1)... mai detaliat lit.h)–l) beneficiază de scutire de plata impozitului pe bunurile imobiliare pentru obiectele impunerii cu destinaţie locativă, unde acestea şi-au înregistrat domiciliul (în lipsa domiciliului − reşedinţa), în limita valorii (costului) stabilite de autoritatea administraţiei publice locale, precum şi pentru terenurile neevaluate de către organele cadastrale teritoriale care sunt ocupate de locuinţe ce constituie domiciliul persoanei (în lipsa domiciliului – reşedinţa), pentru loturile de pământ de pe lângă domiciliul persoanei (în lipsa domiciliului – reşedinţa) (inclusiv terenurile atribuite de către autorităţile administraţiei publice locale ca loturi de pământ de pe lângă domiciliul persoanei (în lipsa domiciliului – reşedinţa) şi distribuite în extravilan din cauza insuficienţei de terenuri în intravilan).

(21) Prin derogare de la alin.(2), pînă la stabilirea de către autoritatea administraţiei publice locale a scutirii de plata impozitului pe bunurile imobiliare, persoanelor indicate la alin.(1) lit.h)–l) li se acordă această scutire în limita valorii (costului) imobilului-domiciliu (în lipsa acestuia – reşedinţă), conform anexei la prezentul titlu.

11 februarie 2023