Наследство

25 mai 2023 25

Здравствуйте. Моя бабушка умерла в 2009 году. Она сделала дарственную на моего отца, но он не вступил в право собственности. Отец умер в 2022 году, у него есть ещё 2 детей от второго брака и жена. Как должно должно произойти разделение имущества? Его вторая жена утверждает что это совместно нажитое имущество. Спасибо за ответ.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua
deci, ar fi cazul de verificat situația cu imobilul, de urmărit care este situația cu contractul de donație deoarece, neînregistrarea acestuia duce la lipsa unui drept asupra imobilului, astfel, în calitate de moștenitori pot apărea toți copii bunicii, dacă nu au fost alți copii, atunci moștenitori sunt nepoții.
Soția decedatului... mai detaliat nu poate pretinde la bunuri și să enunțe că sunt bunuri obținute în timpul căsătoriei, aceste bunuri urmează a fi împărțite în cote egale.
totuși dacă contractul de donație nu este înregistrat, ar fi posibil ca unul din nepoții bunicii să moștenească totul, depinde de situație, pentru date concrete este necesar de a studia actele cît și datele despre rude.

26 septembrie 2023