Ne dau afară cu 7 copii minori

11 iunie 2020 45

Bună ziua. Locuim la gazdă de 8 ani. Principalul arendator al apartamentului, ce îi aparține Caii ferate, a decedat . Casa si pământul nu sunt privatizate. Soția cu copiii sunt plecați peste hotare de mulți ani. Casa era părăsită. Nu locuia nimeni și a venit sora soției domnului decedat să îi achităm ei pentru casa. Era un dezastru - noi am reparat totul, am pus gard, am făcut reparație în casă. Ea nu a vrut să ne scoată nimic din banii pe care îi achităm. Era cam greu și am făcut o datorie pentru lumină și ne-au deconectat-o. Am făcut contract cu Fenosa să achit lumina in rate, chitanțele vin pe numele meu. Două zile în urmă au venit să ne dea afară, pentru că vrea să cazeze pe altcineva aici. Ne-a dat la dispoziție trei zile să eliberam casa. Noi avem 7 copii și nu avem unde pleca, avem mobila si alte lucruri. Acum e și carantină, nimeni nu ne va lua la gazdă cu copiii. Noi nu am făcut cu ei contract. Cum să procedăm în așa caz ca să ne dea cel puțin timp să găsim casa? Vor rog frumos să ne răspundeți, avem nevoie de ajutor!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Cine e proprietar? Ca nu e clar, persoana care va evacuiaza cine e in raport cu casa?
Daca imobilul nu e privatizat, mergeti la cel cine e proprietar si discutati direct cu el si nu cu arendatorul.
Oferiti detalii pentru a putea intelege si ajuta cu un un sfat.

12 iunie 2020