Neachitarea creditului

7 aprilie 2019 96

In cazul in care, persoana X, cetățean al RM care deține și cetățenia RO, pentru a putea reveni acasă din Londra a fost nevoit sa ia un credit pentru achitarea impozitelor de acolo. Cei de acolo ii pot urmări bunurile deținute in RM in caz ca nu achita creditul?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Este o procedura mai îndelungată cu elemente de extranietate, dar juridic este posibil.

8 aprilie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Valeria,

În cazul în care creditorul va obține o hotărâre judecătorească privind încasarea unei sume din contul Dvs în beneficiul acestuia și aceasta va rămâne definitivă, ulterior acesta se poate adresa instanțelor judecătorești competente din Republica Moldova cu o cerere prin care să solicite recunoașterea și executarea unei hotărâri judecătorești... mai detaliat străine în RM.
Astfel, dacă acest lucru va avea loc creditorul va avea posibilitatea de a urmări toate bunurile Dvs ce se află pe teritoriul RM.
De asemenea, în cazul în care veți încerca să înstrăinați bunurile cu scopul de a vă eschiva de la executare acesta orcium va avea posibilitatea de a urmări bunurile respective, anula actele în cauză în scopul stingerii datoriei acumulate față de acesta, precum și a tuturor cheltuielilor legate de procedura de recunoaștere și executare.

8 aprilie 2019