Neachitarea creditului

9 februarie 2020 121

Buna. Un prieten de-al meu a luat un credit de la o companie de microfinantare in Irlanda - 400 euro pe un termen de 6 luni. Saptamanal rambursa cate 20 euro, peste ceva timp el s-a intors in Moldova si nu a mai achitat de 6 luni. Care pot fi consecințele si poate fi dat in cautare? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Filip,

Trebuie de văzut prevederile contractului de credit. Și mult depinde de prevederile legislației din Irlanda.

9 februarie 2020