Neachitarea creditului

21 august 2019 117

Buna ziua. Sunt peste hotare ca sa castig bani pentru a achita un credit. Le-am dat o suma de bani, dar creditorul imi scrie ca daca nu le dau toata suma acum, ma da in cautare. Spuneti-mi: au dreptu sa faca asa ceva?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu au asa drept. Sunt doar amenintari.
Creditorul se poate adresa in instanta de judecata unde va solicita incasarea datoriei de la Dvs. Aceata presupune ca va obtine o hotarare, cu care se va adresa la executorul judecatoresc, in caz ca pina atunci nu veti achita datoria.... mai detaliat Ulterior, executorul va intreprinde actiuni de executare- va aplica sechestru pe bunuri/conturi, si in final va vinde bunuri daca le aveti si daca si pina atunci mu achitati.
Interdictii , dare in cautare, interpol, si alte asemenea - sunt doar sperietori.

21 august 2019