Neachitarea facturii pentru lucrările executate

2 august 2023 4

Bună ziua. Am presta servicii de lucrări în construcție, am încheiat contractul și la sfârșit am emis factura fiscală. Beneficiarul lucrărilor, însă, a achitaty doar jumătate din suma convenită. Spune că ar mai avea de făcut lucrări, dar noi am executat tot ce era specificat în contract. Cum putem să-l obligăm să achite restul preșului datorat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Vă puteţi adresa în instanţa de judecată.

2 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Doamna Valentina, după ce fost executată lucrarea, clientul este obligat să recepționeze lucrarea în modul in care a fost convenit prin contract.
În cadrul recepționării clientul acceptă recepționarea cu sau fără rezerve și menționează toate pretențiile pe care le are și după caz termenul de înlăturarea ale acestora.
În... mai detaliat cazul în care lucrarea nu a fost preluată în termenul stabilit de contract se consideră că bunul a fost recepționat de către client. (art. 1364 alin. (3) Codul Civil)
În conformitate cu art. 1372 alin. (1) Cod Civil, după recepționarea lucrării, clientul este obligat să plătească retribuția convenită de părți.
Astfel, doar în cazul în care clientul a făcut rezerve privind viciile lucrării, în cadrul recepționării are dreptul să rețină din retribuție o sumă suficientă pentru a acoperi rezervele pe care le-a făcut până vor fi făcute reparațiile sau corecțiile necesare. (art. 1372 alin. (2) Cod Civil)
Prin urma, verificați dacă a fost respectate prevederile menționate supra, în cazul în care nu a fost respectate de către client, aveți tot dreptul de a cere plata. Prin urmare, expediații o notificare de plată și anunțați-l că este în întârziere și solicitați să achite retribuția convenită.
În cazul în care contractul a fost încheiat între profesioniști, termenul de executare a obligației pecuniare, stabilit în contract nu poate depăși 60 de zile de la data recepționării lucrării sau a facturii (vedeți ce scrie în contract). (art. 862 Cod Civil)
Dacă ați expediat notificarea, după caz a fost scurs termenul de executare, și nu a fost executată plată adresați vă în instanța de judecată.

3 august 2023