Neachitarea in termen a vinietei

15 februarie 2020 148

Buna ziua. Am fost oprit și amendat de către agentul constatator cu 78 u.c. pentru că nu am achitat vinieta. La întrebarea de ce nu 60 u.c., mi-a răspuns pentru că nu i-a plăcut cum am vorbit cu el. Am întrebat referitor la achitarea a 25% din amendă și m-a informat că achitarea a 25% din amendă pentru astfel de încălcări nu este posibilă. Este adevărat ceea ce mi-a zis agentul constatator? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs ați fost sancționat cel mai probabil potrivit alin (2)

(2) Aflarea pe teritoriul Republicii Moldova a vehiculului neînmatriculat în Republica Moldova fără certificatul ce atestă achitarea vinietei pentru o perioadă mai mare de 7 zile
se sancţionează... mai detaliat cu amendă de la 60 la 78 de unităţi convenţionale.

Agentul constatator decide aplicarea minimă sau maximă a sancțiunii de și într-adevăr cînd aplică maximul sancțiunii urmează să existe niște circumstanțe întemeiate în sensul dat....

Cu privire la procedura aplicării 1/2 din minimul sancțiunii sub formă de amendă în baza constatărilor agentului constatator în care urma să emită o decizie în acest sens și să nu încheie PV într-adevăr agentul constatator abuziv v-a întocmit PV deoarece procedura simplificată nu prevede excepție față de încălcarea regulilor privind vinieta.

16 februarie 2020