Neachitarea la timp a pensiei alimentare pentru copii

13 septembrie 2023 3

Bună ziua! Dacă debitorul nu a achitat la timp pensia alimentară pentru copii, acestuia îi poate fi aplicat sechestru pe casă? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Larisa, da desigur. DVS trebuie să duceți dicuții cu executorul, el e împuternicit să aplice diferite resticțioi prevăzute de Codul de executare, inclusiv de a eși din țară pe o perioadă de timp ( 6 luni ) este în drept executorul să aplice o așa interdicție de mai multe... mai detaliat ori. În cazul dat ex. soțul o să aibă nevoie de necesități, dacă ele o să apară, el o să trebuiască să se ducă la executor să ducă tratative de a fi înlăturate, Larisa,, sunteți pusă pe o poziție, DVS trebuie să depuneți o cerere în adresa excutorului depre aplicarea restriccției pe casă. De dorit, ca DVAS să scriți o așa cerere, dacă nu aveți pisibilitate să vă deplasați la executor, puteți la oficiul poștal din localitatea, unde vă aflată să vă prezentați și să trimiteți o scrisoare recomendată, scrisoare să fie plătită de DVS, ca mai apoi avizul poștal să se întoarcă la DVS acasă, ca dovadă, că cecerea DVS a ajuns la destinație, în aviz o să fie dara intrării scisorii și semnătura persoanei, care a primit documentul. Larisa, eu v-am descris cum să procedfați corect asupra ex. soțului-măgăruș. DVS puteți apela la viberul e pe telefonul +37368669950, ca noi să putem dicuta mai detailiat,

14 septembrie 2023