Neachitarea pensiei alimentare

18 august 2017 67

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog frumos, fostul sot nu a achitat pensia alimentara deja de un an. Este adevarat ca pot sa-l decad din drepturile parintesti? Cum pot face asta? Multumesc frumos!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Este adevărat că puteți solicita decăderea sa din drepturile părintești.

Depuneți o cerere de chemare în judecată privind decăderea din drepturile părintești la judecătoria din raza teritorială a domiciliului d-voastră, motivând în drept pretențiile în baza prevederilor art. 67 lit. a.) din Codul Familiei al Republicii Moldova.

Succese!

18 august 2017