Neachitarea pensiei de intretinere

29 ianuarie 2018 53

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca sotul nu achita pensia, dar are cota parte in apartamentul comun, e posibil ca cota lui sa-i revina copilului? Sau, dupa cum mi s-a spus, nu e posibil, ca sa nu ramina el boschetar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
De fapt situația nu e atât de simplă cum pare.
Executorul judecătoresc poate urmări cota parte a debitorului (tatăl copilului) pe care o deține dintr-un bun imobil, din care și dvs dețineți cotă parte.
Astfel, executorul poate scoate la licitație cota parte a acestuia, iar dvs aveți dreptul preferențial de a cumpăra... mai detaliat cota lui parte.
Mai multe detalii despre cum are loc această procedură și care sunt cheltuielile vă poate oferi executorul judecătoresc care are în procedură sa titlul executoriu.

29 ianuarie 2018